Klaipėdos universitetas vienintelis Lietuvoje siūlo radiologijos programą, kurios absolventai įgyja sveikatos mokslų bakalaurą. Aukštoji mokykla ruošia šiuolaikiškus, kompetentingus radiologijos specialistus, gebančius dirbti su naujausia diagnostine įranga ir prisidėti prie ankstyvo ligų nustatymo. Šioje specialybėje save randa norintys mediciną derinti su inovacijomis, dirbti atsakingai ir jausti realią įtaką pacientų sveikatai.
Gali dirbti ir Lietuvoje, ir užsienyje
„Vienas pirmųjų šios srities „banginių“ – rentgenologija, nuo kurios viskas ir prasidėjo. XIX a. pabaigoje atradus rentgeno spindulius, gimė nauja medicinos sritis. Mūsų rengiami technologai – tai specialistai, gebantys dirbti su visomis šiomis pažangiomis diagnostinėmis technologijomis“, – aiškina M. Stražinskas.
Jis neabejoja – radiologijos technologo profesija turi ryškią ateitį tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
„Matau didelę perspektyvą, nes tai – vaizdinimo mokslas. Tokių tyrimų poreikis tik augs: tiek skubiojoje pagalboje, tiek planinėje medicinoje. Diagnostinės aparatūros daugėja, ji tampa vis sudėtingesnė, todėl tam reikalingi aukštos kvalifikacijos specialistai. Visame pasaulyje didėja tiek vaizdinimo apimtys, tiek reikalavimai įgūdžiams. Branduolinė medicina – dar viena proveržio sritis, kurios svarba auga visoje Europoje. Intervencinė radiologija taip pat sparčiai plečiasi – o šią įrangą taip pat valdo mūsų rengiami technologai. Šių paslaugų apimtys augs visais sveikatos sistemos lygmenimis – nuo pirminės priežiūros įstaigų iki universitetinių ligoninių. Šiuo metu esame augimo etape“, – apibendrina M. Stražinskas.
Dėsto medikai
„Šiuolaikiniai studentai nebijo technologijų – priešingai, jie jas priima kaip natūralią gyvenimo ir darbo dalį. Ši profesija jiems leidžia būti arčiau medicinos pažangos, dirbti su naujausia, saugia ir standartizuota įranga. Tai galimybė būti priekyje, ten, kur sprendžiamos realios sveikatos problemos“, – teigia profesorė.
Pasak jos, pasirinkimą studijuoti radiologijos technologijas dažnai lemia ir labai praktiški motyvai: geros karjeros galimybės, konkurencingas atlyginimas ir galimybė greitai įsitvirtinti darbo rinkoje. „Tai svarbu jauniems žmonėms, norintiems kurti savarankišką gyvenimą – įsigyti būstą, planuoti ateitį“, – pastebi R. Vaičekauskaitė.
Dekanė džiaugiasi, kad universiteto absolventai sėkmingai realizuoja save ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
„Dažnai darbas pats susiranda šios profesijos žmones – radiologijos technologai paklausūs, todėl gali jaustis užtikrintai. Reikia tik noro dirbti ir tobulėti šioje srityje“, – sako profesorė. Anot jos, didžioji dauguma baigusiųjų lieka ištikimi šiai profesijai – labai retai pasirenkamas visiškai kitoks kelias.
„Radiologijos technologo profesija – tarsi „be sienų“. Mūsų absolventai be didesnių kliūčių įsidarbina kitose Europos šalyse ar net dar toliau. Tai atveria plačias profesinio augimo ir asmeninio gyvenimo galimybes“, – pabrėžia prof. R. Vaičekauskaitė.
Nematomi, bet reikšmingi
JI taip pat dalijasi patirtimi kaip dėstytoja Klaipėdos universitete – veda paskaitas slaugos ir kitų sveikatos mokslų studentams.
„Tikras sėkmės ženklas man – matyti, kaip studentai atranda savo kelią dar studijų metais. Džiaugiasi, kad gali dirbti tai, kas juos iš tikrųjų įkvepia. Radiologijos technologas turi platų veiklos lauką. Jis gali išbandyti įvairią įrangą, o laikui bėgant – atrasti sritį, kuri jam artimiausia. Žinoma, darbdaviai vertina universalius specialistus, gebančius dirbti su skirtingais diagnostiniais aparatais, bet yra ir sričių, kur technologas gali tapti itin stipriu profesionalu, pavyzdžiui, kompiuterinės tomografijos srityje“, – teigia I. Pačiauskaitė.
Nuolatinis tobulėjimas
„Ši profesija skirta tiems, kurie nebijo iššūkių ir nuolat siekia tobulėti. Atsiveria galimybės dalyvauti tarptautinėse konferencijose, sekti technologines naujoves, gilintis į pažangiausius metodus. Nors anksčiau radiologija vadinta „šešėlių mokslu“, šiandien ji – spalvota. Moderni įranga saugi tiek pacientui, tiek darbuotojui, atitinka visus tarptautinius standartus“, – sako pašnekovė.
Visi kalbinti specialistai sutaria dėl vieno: ši profesija tinkama ne tik tiems, kurie domisi technologijomis, bet ir tiems, kurie jaučia ryšį su žmogumi. Radiologijos technologas turi gebėti ne tik tiksliai valdyti įrangą, bet ir išlikti empatiškas, rasti nuoširdų žodį pacientui, kurį lydi nerimas gydymo kelyje. Studijų metu tam skiriamas dėmesys – studentai įgyja ir psichologinių žinių, padedančių bendrauti su pacientais jautriausiais gyvenimo momentais.